maja Administrator foruma
Pridružen/-a: 12.06. 2006, 12:29 Prispevkov: 986 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 08 Jan 2008 18:51 Naslov sporočila: 07.01.2008 Alpinistični zbornik Slovenski alpinizem 2006 |
|
|
Zbornik lahko prevzamete načelniki ali predstavniki kluba/odseka pri g. Meti Vukič, na Planinski zvezi Slovenije, v času uradnih ur.
Iz zbornika:
Ocena alpinistične sezone 2006
Tone Škarja
V oceni sezone 2004 sem zapisal, da je bilo za tisto leto najbolj značilno drobljenje omejenega števila alpinističnih sil na dotlej največje število himalajskih ciljev. Tej ugotovitvi sem dodal upanje, da je to hkrati točka obrata, saj gre od nje smer krivulje lahko samo še navzgor. Že v oceni leta 2005 Andrej Štremfelj zazna njen dvig, a ne samo z večjimi dosežki, pač pa tudi z vzroki zanje: večjo pozornostjo mladim, resnejšim pristopom k organizaciji odprav in predvsem sodelovanjem pri večstransko zahtevnejših ciljih. Tabor in odprave v indijsko Himalajo, Tibet in Nepal so v veliki meri tudi organizacijsko ležali na plečih mlade generacije – rezultat je bil odličen. Tako oceno sezone 2006 pišem z veseljem (šaljiva pripomba: morda bi bilo kak dosežek bolje prestaviti na naslednje leto, saj so slovenski uspehi na mednarodni tehtnici konkurirali drug drugemu).
Večletna prizadevanja v pogorju severno od Kangčendzenge sta kronala Andrej Štremfelj in Rok Zalokar s prvim vzponom na Janak (Janak Chuli, 7070 m), in to v čistem alpskem slogu po dober kilometer visoki zahodni steni. Le malo je manjkalo, da nista skupaj z dolenjsko odpravo prišla tudi na glavni vrh Patibare (Pyramid Peak, 7126 m). Obrnili so se na grebenskem vrhu Sphinx (6837 m), tik pred glavnim vrhom.
Na Čo Oju (Cho Oyu, 8201 m) je Pavle Kozjek v enem dnevu priplezal po novi Slovenski smeri v zahodni steni, sledili pa so mu Marjan Kovač, Uroš Samec, oče Emil Tratnik in njegov sin Aljaž Tratnik. Ob tem je Kozjek fotografiral še napad kitajskih vojakov na tibetanske prebežnike čez Nangpa La v Nepal.
V Pakistanu so na stolpe Trango plezale kar tri odprave. Izjemen je uspeh mladih (Aleš in Nejc Česen ter Matevž Kunšič in Matjaž Jeran) s prosto ponovitvijo Slovenske smeri v Brezimenem Trangu (Trango Nameless Tower) ter ženske naveze (Tina Di Batista, Sandra Voglar in Tanja Grmovšek) po smeri Eternal Flame istega stolpa.
Največji dosežek pa je gotovo prvenstveni vzpon Marka Prezlja in Borisa Lorenčiča po severozahodnem razu Čomolharija (Chomo Lhari, 7326 m) in kot dopolnilo prvenstveni vzpon Roka Blagusa, Tineta Cudra, Mateja Kladnika in Sama Krmelja po severnem ozebniku iste gore na meji med Tibetom in Butanom. »Odprava je v celoti uspela po organizacijski, logistični, alpinistični in človeški plati,« jo je ocenil vodja Marko Prezelj.
Tradicionalni tabor Mednarodne zveze gorniških organizacij (UIAA) za perspektivne himalajce se je to leto zaradi indijske birokracije (kar pa so že popravili) moral premakniti v Nepal na skromnejše vrhove. Nastja Davidova in Miha Bogataj sta dosegla Vzhodni Lobuče (Lobuche East, 6119 m), Bogataj sam pa še Nireko (Nirekha, 6169 m).
Manj je bilo vzponov v Južni Ameriki, kjer izstopa prvenstvena smer El Centelleo na Taulliraju, več pa na Aljaski, kjer je sodelovanje Slovenske vojske in alpinistov prineslo vrsto sijajnih plezarij v Denaliju in njegovih sosedih.
Dobro so se izkazali mladi na taboru v Chamonixu in v zimskem Eigerju.
Glavnino financ zagotavljata Ministrstvo za šolstvo in šport, ki financira individualne programe, vrednotene glede na dosežene razrede, ter »športna fundacija«, ki podpira nastope reprezentanc, v našem primeru mednarodno pomembnih odprav. Tudi alpinisti sami se prilagajajo novim razmeram in si zagotavljajo sredstva s sponzorji, delom in poklicnim vodništvom.
Rezultat razvoja zadnjih let je prinesel tudi najvišji (in edini) mednarodni alpinistični priznanji: »zlati cepin« navezi Lorenčič-Prezelj in priznanje občinstva Kozjeku.
Vrh je težko doseči, še težje pa na njem obstati. To je hkrati opozorilo in želja za naslednja leta.
_________________ Show love with no remorse |
|